Jak transportować ładunki do 22 ton?
Materiały budowlane, różne maszyny i urządzenia, palety i kontenery z towarami – przewożenie takich ładunków o dużym ciężarze i gabarytach nie jest łatwe. Na dodatek trzeba przy tym przestrzegać zasad umieszczania ładunku na pojeździe, opisanych w Kodeksie Drogowym.
- powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
- naruszać stateczności pojazdu,
- utrudniać kierowanie nim,
- ograniczać widoczności,
- zasłaniać świateł i tablic rejestracyjnych.
Do transportu ładunków do 22 ton przydadzą się zatem odpowiednie pojazdy, za kierownicą których usiądą wykwalifikowani i doświadczeni kierowcy. Jakie pojazdy? Zależnie od tego, jaki udźwig i pojemność są potrzebne, mogą to być busy dostawcze, solówki albo ciągniki z naczepami. Zwykły bus dostawczy wystarczy, gdy do przewiezienia mamy towar o wadze nieprzekraczającej 1,5 tony i objętości mniejszej niż 15 m³. Może to być na przykład 5-6 europalet.
Solówka, czyli mała ciężarówka bez naczepy, udźwignie 3,5 tony. Pojemność jej ładowni to zwykle 30-35 m³, czyli powinno zmieścić się nawet 15 europalet. Dodatkowy atut stanowi tutaj możliwość bocznego i górnego załadunku.
Solówka to jednak za mało? W takim razie potrzebny będzie ciągnik siodłowy z naczepą, czyli pojazd, który większość ludzi w pierwszej kolejności kojarzy ze słowem „ciężarówka” (często błędnie nazywany „tirem”). Typowa naczepa ma pojemność w granicach 80-90 m³ i możliwość bezpiecznego przewiezienia ładunku ważącego 22 tony.
Opisując pojazdy służące do transportu ładunków do 22 ton nie możemy również zapomnieć o HDS-ach, czyli hydraulicznych dźwigach samochodowych. HDS-y to pojazdy ciężarowe z zamontowanym na nadwoziu żurawiem przeładunkowym, który przenosić może ładunki ważące nawet kilkanaście ton. Nie tylko więc dostarczy on towary z miejsca na miejsce, ale także sam dokona ich załadunku i rozładunku.