Przy jakich typach prac stosuje się hydrauliczne dźwigi samochodowe?
Hydrauliczny dźwig samochodowy (oznaczany skrótem HDS) to pojazd ciężarowy z żurawiem przeładunkowym zamontowanym na nadwoziu, działającym w oparciu o pompę hydrauliczną, wprawianą w ruch przez silnik. Co ważne, podczas pracy żurawia samochód zabezpiecza się za pomocą ciężkich podpór bocznych, zapewniających stabilizację i umożliwiających bezpieczne przenoszenie wielkogabarytowych ładunków. Do obsługi HDS-u potrzebny jest ktoś posiadający nie tylko prawo jazdy kategorii C, ale także stosowne zaświadczenie od Urzędu Dozoru Technicznego, wystawiane po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu. Dlatego pojazdy takie wynajmuje się zwykle wraz z wykwalifikowanym operatorem
Zastosowanie hydraulicznych dźwigów samochodowych
Pojazdy typu HDS służą przede wszystkim do transportu towarów. Mogą nie tylko dostarczyć ciężki ładunek we wskazane miejsce, ale również same dokonać załadunku i rozładunku. Żuraw jest w stanie unieść kilkanaście ton, a to niemało. Hydrauliczne dźwigi samochodowe przewożą najczęściej:
- kontenery – zarówno puste, jak i wypełnione różnorodnymi produktami,
- materiały budowlane – cegły i pustaki, kostkę brukową, płyty drogowe i wiele innych,
- urządzenia przemysłowe – tokarki, frezarki, prasy itp.
HDS-y wykorzystywane są zatem przez zakłady produkcyjne i hurtownie z wielu branż. Ale przydają się również na placach budowy, gdzie np. przenieść mogą palety z materiałami albo elementy konstrukcyjne na wyższe kondygnacje stawianego lub remontowanego budynku. A dzięki szerokiej gamie zewnętrznych przystawek zmienić się też mogą w koparkę albo ładowarkę. Jeśli zaś na żurawiu umieścimy kosz roboczy, możliwe stanie się wykonywanie prac na wysokościach bez konieczności montażu rusztowania. Warto też zaznaczyć, że hydrauliczne dźwigi samochodowe mogą być wykorzystywane również w zamkniętych przestrzeniach, takich jak hale fabryczne i magazynowe. Potrzebna jest tylko wówczas odpowiednia wentylacja.