Jak wygląda transport towarów na platformach?
Wykonywanie zadań transportowych wymaga dopasowania wykorzystywanych urządzeń do specyfiki przemieszczanego ładunku, zarówno podczas załadunku i wyładunku, jak i w trakcie przewozu. Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa szczególne znaczenie ma prawidłowy dobór rodzaju przestrzeni ładunkowej używanego pojazdu. Musi ona zagwarantować właściwą ochronę przed przesuwaniem się wiezionych przedmiotów, a także oferować potrzebną stabilność i wytrzymałość. Nie może też powodować ich uszkodzeń czy zabrudzeń. W przypadku niezwykle popularnego transportu HDS często używa się samochodów ciężarowych wyposażonych w platformy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czym są platformy i jak się je wykorzystuje?
Platformy to określenie stosowane w przypadku przestrzeni ładunkowych znajdujących się na samochodach ciężarowych lub naczepach. Wyróżniają się one płaską powierzchnią, która pozbawiona jest burt bocznych, a często także tylnej i służy do przewozu ładunków o znacznych gabarytach oraz masie. Taka konstrukcja jest stosowana także w celu ułatwienia załadunku i rozładunku wykonywanego z użyciem zamontowanego żurawia HDS, czyli hydraulicznego dźwigu samochodowego. Do zabezpieczenia ładunku wykorzystuje się w takich przypadkach na ogół klasyczne pasy transportowe albo łańcuchy, zdarza się jednak też użycie innych akcesoriów zwiększających generowane między platformą a ładunkiem tarcie.
Co można przewozić z wykorzystaniem platform?
Platformy sprawdzają się przy przewozach rozmaitych ładunków. Można na nich wozić maszyny i urządzenia o dużych rozmiarach. Nadają się także do transportu prefabrykatów betonowych, stalowych i drewnianych elementów różnych konstrukcji oraz kontenerów wszelkiego rodzaju czy dużych zbiorników. Będą też niezastąpione w przypadku pojazdów.