Co trzeba wiedzieć o transporcie kontenerów morskich?
Podstawową funkcją kontenerów morskich jest umożliwienie sprawnego załadunku i rozładunków towarów drobnicowych, które mają być przewożone specjalnie przystosowanymi statkami. Ich trwałość i solidna konstrukcja sprawiły jednak, że powszechnie zaczęto ich używać również w innych celach, przede wszystkim jako idealnych komponentów do budownictwa modułowego. Wycofywane z eksploatacji kontenery morskie powszechnie poddaje się więc renowacji i po dostosowaniu mogą one być wykorzystane jako obiekty magazynowe, zaplecza socjalne, biura, punkty sprzedaży, a także budynki mieszkalne lub rekreacyjne. By dało się ich użyć, konieczny będzie jednak specjalistyczny transport kontenerów. W Krakowie usługami takimi zajmuje się firma Tab-Trans. Przekonajmy się, co sprawia, że kontenery tak łatwo przemieszczać i sprawdźmy, jak się to odbywa.
Dlaczego kontenery tak łatwo przewozić?
Kontenery morskie zawdzięczają swoją trwałość niezwykle solidnej konstrukcji. Wynika ona z zastosowania stalowych profili, które tworzą przestrzenną ramę, będącą elementem nośnym oraz wytrzymującą znaczne obciążenia. Warto pamiętać, że jest to konieczne, ponieważ w portach oraz na pokładach statków kontenery ustawia się piętrowo, tj. jeden na drugim. Kontener jest też wyposażony w punkty mocowania, umieszczone w górnych rogach ramy, które pozwalają na łatwe przemieszczanie.
Jak transportuje się kontenery?
Kontenery mogą być przewożone samochodami ciężarowymi. W grę wchodzą zarówno pojazdy ze specjalnie dostosowanymi naczepami, jak i posiadające klasyczną płaską powierzchnię ładunkową. Do podnoszenia kontenerów najczęściej używane są żurawie HDS (Hydrauliczny Dźwig Samochodowy) montowane na pojazdach. Pozwala to na sprawny załadunek i rozładunek, a także na precyzyjne ustawienie kontenera we wskazanym miejscu.